Home / Laptop Battery / HP / Spectre 13-H240SE X2
Replacement HP Spectre 13-H240SE X2 Laptop Battery (11.1V 2970mAh)
Product Specifications
Item Number:NHPTR03XL3B
Type:Li-Polymer
Volt:11.1V
Capacity:2970mAh
Wattage:33Wh
Cells:3 Cell
Color:Black
Weight:300g
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine HP Spectre 13-H240SE X2 battery.
Why buy HP Spectre 13-H240SE X2 replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement HP Spectre 13-H240SE X2 Laptop AC Adapter
Connector Size:4.5 * 3.0mm   Power:45W   Output Current:2.31A   Output Voltage:19.5V   Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz