Replacement HITACHI DZ-GX5100E Camcorder Battery (7.2V 900mAh)
Product Specifications
Item Number:VPSCGA-DU07
Type:Li-ion
Volt:7.2V
Capacity:900mAh
Color:Black
Weight:65g
Length:41.42x36.05x17.00mm
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
Quantity:
Buy Now
Replacement HITACHI DZ-GX5100E Camcorder Battery (7.4V 1400mAh)
Product Specifications
Item Number:VPSCGA-DU14
Type:Li-ion
Volt:7.4V
Capacity:1400mAh
Wattage:10.4Wh
Color:Black
Weight:122g
Length:41.42x36.05x30.05mm
30%OFF
Quantity:
Buy Now
Replacement HITACHI DZ-GX5100E Camcorder Battery (7.4V 2500mAh)
Item Number:VPSCGA-DU21
Volt:7.4V
Capacity:2500mAh
Wattage:18.5Wh
Weight:125g
Length:41.42x36.05x42.05mm
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine HITACHI DZ-GX5100E battery.
Why buy HITACHI DZ-GX5100E replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Compatible Part Numbers
Compatible Models
Related Products
corrupted image
Replacement HITACHI DZ-GX5100E Battery Charger
Input:AC 100V-240V ~ 50/60Hz Max150mA   Output:DC8.4V 600mA
corrupted image