Replacement ASUS Eee PC 1201PN-SIV021M Laptop Battery (11.1V 5200mAh)
Product Specifications
Item Number:NASUL206B
Type:Li-ion
Volt:11.1V
Capacity:5200mAh
Wattage:58Wh
Cells:6 Cell
Color:Black
Weight:373.95g
Length:205.90 x 47.70 x 21.11 mm
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine ASUS Eee PC 1201PN-SIV021M battery.
Why buy ASUS Eee PC 1201PN-SIV021M replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Compatible Part Numbers
Compatible Models
Related Products
corrupted image
Replacement ASUS Eee PC 1201PN-SIV021M Laptop AC Adapter
Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz   Output Voltage:19V   Output Current:2.1A   Power:40W   Connector Size:2.5 * 0.7mm
corrupted image
Replacement ASUS Eee PC 1201PN-SIV021M Laptop Car Charger
Input:DC 10-15V max 10A   Output Voltage:19V   Output Current:2.1A   Power:40W   Connector Size:2.5 * 0.7mm