Home / Laptop Battery / LENOVO / IdeaPad 3 17IAU7-82RL0054KR
Replacement LENOVO IdeaPad 3 17IAU7-82RL0054KR Laptop Battery (11.1V 4054mAh)
Product Specifications
Item Number:NLVL20C3PF03B
Type:Li-Polymer
Volt:11.1V
Capacity:4054mAh
Wattage:45Wh
Cells:3 Cell
Color:Black
Weight:300g
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine LENOVO IdeaPad 3 17IAU7-82RL0054KR battery.
Why buy LENOVO IdeaPad 3 17IAU7-82RL0054KR replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement LENOVO IdeaPad 3 17IAU7-82RL0054KR Laptop AC Adapter
Connector Size:4.0 * 1.7mm   Power:65W   Output Current:3.25A   Output Voltage:20V   Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz