Replacement HP G60-230US Laptop Battery (10.8V 5200mAh)
Product Specifications
Item Number:NHPDV46B
Type:Li-ion
Volt:10.8V
Capacity:5200mAh
Wattage:56Wh
Cells:6 Cell
Color:Black
Weight:366g
Length:204.90 x 49.75 x 21.25mm
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
Quantity:
Buy Now
Replacement HP G60-230US Laptop Battery (10.8V 8800mAh)
Product Specifications
Item Number:NHPDV412B
Type:Li-ion
Volt:10.8V
Capacity:8800mAh
Wattage:95Wh
Cells:12 Cell
Color:Black
Weight:656g
Length:218.40 x 60.55 x 42.7mm
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine HP G60-230US battery.
Why buy HP G60-230US replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement HP G60-230US Laptop AC Adapter
Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz   Output Voltage:18.5V   Output Current:3.5A   Power:65W   Connector Size:7.4 * 5.0mm