Replacement ASUS E410MA-BV1908W Laptop Battery (11.55V 3550mAh)
Product Specifications
Item Number:NASB31N19123B
Type:Li-Polymer
Volt:11.55V
Capacity:3550mAh
Wattage:42Wh
Cells:3 Cell
Color:Black
Weight:300g
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine ASUS E410MA-BV1908W battery.
Why buy ASUS E410MA-BV1908W replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement ASUS E410MA-BV1908W Laptop AC Adapter
Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz   Output Voltage:19V   Output Current:2.37A   Power:45W   Connector Size:4.0 * 1.35mm