Home / Laptop Battery / ACER / TravelMate 4740-332G16MI
Replacement ACER TravelMate 4740-332G16MI Laptop Battery (11.1V 5200mAh)
Product Specifications
Item Number:NAC47416B
Type:Li-ion
Volt:11.1V
Capacity:5200mAh
Wattage:58Wh
Cells:6 Cell
Color:Black
Weight:393.3g
Length:270.95 x 52.60 x 20.10mm
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
Quantity:
Buy Now
Replacement ACER TravelMate 4740-332G16MI Laptop Battery (10.8V 7800mAh)
Product Specifications
Item Number:NAC47419B
Type:Li-ion
Volt:10.8V
Capacity:7800mAh
Wattage:84Wh
Cells:9 Cell
Color:Black
Weight:538g
Length:271.1 x 51.6 x 38.9mm
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine ACER TravelMate 4740-332G16MI battery.
Why buy ACER TravelMate 4740-332G16MI replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement ACER TravelMate 4740-332G16MI Laptop AC Adapter
Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz   Output Voltage:19V   Output Current:4.74A   Power:90W   Connector Size:5.5 * 1.7mm