Replacement ACER Nitro 17 AN17-41-R13H Laptop Battery (15.4V 5716mAh)
Product Specifications
Item Number:NACAP21A7T4B
Type:Li-Polymer
Volt:15.4V
Capacity:5716mAh
Wattage:90Wh
Cells:4 Cell
Color:Black
Weight:300g
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine ACER Nitro 17 AN17-41-R13H battery.
Why buy ACER Nitro 17 AN17-41-R13H replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement ACER Nitro 17 AN17-41-R13H Laptop AC Adapter
Output Voltage:19.5V   Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz   Connector Size:5.5 * 1.7mm   Power:330W   Output Current:16.9A