Home / Laptop Battery / ACER / Aspire TimelineX 3820T-5190
Replacement ACER Aspire TimelineX 3820T-5190 Laptop Battery (10.8V 5200mAh)
Product Specifications
Item Number:NAC3820T6B
Type:Li-ion
Volt:10.8V
Capacity:5200mAh
Wattage:56Wh
Cells:6 Cell
Color:Black
Weight:376.8g
Length:269.2 x 47.4 x 24mm
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine ACER Aspire TimelineX 3820T-5190 battery.
Why buy ACER Aspire TimelineX 3820T-5190 replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement ACER Aspire TimelineX 3820T-5190 Laptop AC Adapter
Power:65W   Output Current:3.42A   Output Voltage:19V   Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz   Connector Size:5.5 * 1.7mm