Replacement ACER Aspire E5-573-342P Laptop Battery (14.8V 2500mAh)
Product Specifications
Item Number:NACE5-5734B
Type:Li-ion
Volt:14.8V
Capacity:2500mAh
Wattage:37Wh
Cells:4 Cell
Color:Black
Weight:320g
Length:273.95 x 73.00 x 21.40mm
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine ACER Aspire E5-573-342P battery.
Why buy ACER Aspire E5-573-342P replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement ACER Aspire E5-573-342P Laptop AC Adapter
Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz   Output Voltage:19V   Output Current:3.42A   Power:65W   Connector Size:5.5 * 1.7mm