Replacement ACER Aspire 5920G-602G20HN Laptop Battery (10.8V 5200mAh)
Product Specifications
Item Number:NAC55206B
Type:Li-ion
Volt:10.8V
Capacity:5200mAh
Wattage:56Wh
Cells:6 Cell
Color:Black
Weight:331.95g
Length:205.00 x 68.27 x 20.00mm
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
Quantity:
Buy Now
Replacement ACER Aspire 5920G-602G20HN Laptop Battery (14.8V 5200mAh)
Product Specifications
Item Number:NAC55208B
Type:Li-ion
Volt:14.8V
Capacity:5200mAh
Cells:8 Cell
Color:Black
Weight:530g
Length:204.80x68.30 x19.90mm
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine ACER Aspire 5920G-602G20HN battery.
Why buy ACER Aspire 5920G-602G20HN replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement ACER Aspire 5920G-602G20HN Laptop Car Charger
Input:DC 10-15V max 10A   Output Voltage:19V   Power:65W / 90W   Output Current:3.42A / 4.74A   Connector Size:5.5 * 1.7mm
corrupted image
Replacement ACER Aspire 5920G-602G20HN Laptop AC Adapter
Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz   Output Voltage:19V   Output Current:4.74A   Power:90W   Connector Size:5.5 * 1.7mm