Replacement ACER Aspire 1830T-3425 Laptop Battery (11.1V 5200mAh)
Product Specifications
Item Number:NAC1830T6B
Type:Li-ion
Volt:11.1V
Capacity:5200mAh
Wattage:58Wh
Cells:6 Cell
Color:Black
Weight:316.4g
Length:202.90 x 43.80 x 20.20mm
Condition:Brand New, Replacement, 1 Year Warranty
Availability:In Stock , ETA: 4-12 working days
30%OFF
  • Warranty & Returns
* Longer run-time and battery life - thanks to modern Lithium technology without memory effect.
* Guaranteed safety: Protected against Short-circuits, Overheating and Overvoltage.
* Each cell is separately tested in order to ensure professional standards are met.
* 100% compatible in replacing your original battery.
* Designed to meet or exceed the runtime of your genuine ACER Aspire 1830T-3425 battery.
Why buy ACER Aspire 1830T-3425 replacement battery from BuyBatteryCharger.co.uk?
Related Products
corrupted image
Replacement ACER Aspire 1830T-3425 Laptop AC Adapter
Input:AC 100 ~ 240V, 50 ~ 60Hz   Output Voltage:19V   Output Current:3.42A   Power:65W   Connector Size:5.5 * 1.7mm